Metalodlew Mecenasem Kultury Krakowa

Metalodlew Mecenasem Kultury Krakowa

W dniu 25 czerwca 2004 roku w sali Hołdu Pruskiego w Sukiennicach w Krakowie o godzinie 12:00 odbyło się uroczyste wręczenie statuetek Mecenasa Kultury Krakowa Roku 2003, przyznawanych przez Prezydenta Miasta Krakowa na wniosek komisji zwanej Bractwem Mecenatu Kultury.

Ideą konkursu jest wspieranie rozwoju współpracy środowisk gospodarczych z krakowskimi twórcami i instytucjami kultury.

Członkami Bractwa są przedstawiciele organizacji samorządu gospodarczego, środowisk i stowarzyszeń twórczych, środowisk specjalizujących się w działaniach na rzecz ochrony zabytków, reprezentant laureatów konkursu z lat ubiegłych oraz przedstawiciele Urzędu i Rady Miasta Krakowa. Ogółem przyznaje się od jednego do sześciu tytułów. O ich łącznej liczbie oraz ilości w poszczególnych kategoriach decyduje corocznie Bractwo po dokonaniu analizy merytorycznej zgłoszonych wniosków. O tytuł Mecenasa Kultury Krakowa mogą ubiegać się osoby fizyczne oraz podmioty prawne (zarówno polskie jak i zagraniczne). Tytuł przyznawany jest zawsze za ubiegły rok kalendarzowy w trzech równorzędnych kategoriach: za największy wkład we współfinansowanie podmiotów lub przedsięwzięć kulturalnych i artystycznych związanych z Krakowem, za najciekawszą formę i efektywność mecenatu oraz za działanie na rzecz ochrony zabytków.

W tegorocznej edycji konkursu w kategorii najciekawszej formy i efektywności mecenatu jednym z laureatów zostały krakowskie odlewnie Metalodlew S.A. Od początku swojej działalności Spółka przywiązuje dużą wagę do wspierania działań na rzecz kulturyi ochrony zabytków Krakowa. W 2003 roku firma ufundowała i wykonała tarczę herbową Bractwa Dzwonników Zygmunta, odlała tablice informacyjne dla Katedry Wawelskiej i wieży zygmuntowskiej ( Krypta św. Leonarda, Dzwon Urban, Dzwon Kardynał, Dzwon Głownik, Dzwon Półzygmunt ), wykonała również kasetony i informacyjne do Krypty Wawelskiej z prochami władców polski oraz Krypty św. Leonarda. Metalodlew ufundował oraz wykonał oświetlenie grobów królewskich na Wawelu, pamiątkowe emblematy dla Krakowskiego salonu Poezji, wparł realizację wystawy fotografii Jacka Balcewicza poświęconej dzwonnikom. W 2001 roku firma ufundowała nowe serce Dzwonu Zygmunta i wzięła udział w jego wykonaniu, po dzień dzisiejszy sprawuje opiekę techniczną nad dzwonem.

Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 80 wniosków o przyznanie tytułów 58 podmiotom. Zgłaszający to głównie instytucje kultury ( Muzeum Narodowe czy Muzeum Historii Fotografii ). Metalodlew S.A. został zgłoszony przez panów Jacka Balcewicza – krakowskiego fotografa oraz Marcina Biborskiego i Andrzeja Boczniaka - dzwonników z Wawelu. Laureaci otrzymali nagrody w postaci statuetek autorstwa krakowskiego artysty rzeźbiarza Kazimierza Adamskiego oraz dyplom zaprojektowany przez Adama Miratyńskiego, profesora Akademii Sztuk Pięknych Krakowie. Nagrodę z rąk Prezydenta Miasta Krakowa – prof. Jacka Majchrowskiego, odebrał w imieniu Prezesa Zarządu Metalodlew S.A. dr inż. Tadeusza Bogacza – Jacek Winiarczyk – Dyrektor Zarządzający Metalodlew S.A.

Wróć