„Dźwignia” dla Metalodlewu
W najbliższy wtorek, 20 czerwca br., podczas IV Forum Inżynierskiego poświęconego innowacyjności w branży odlewniczej, odbywającego się w ramach Międzynarodowych targów Poznańskich, krakowska firma Metalodlew SA otrzyma nagrodę „Dźwignia 2006”.
Nagrodą tą, przyznawaną od 200 roku, wyróżniani są przedsiębiorcy i menadżerowie tworzący nowe miejsca pracy, wdrażający nowoczesne technologie oraz politycy stwarzający warunki do lepszego funkcjonowania polskiej gospodarki. O przyznaniu nagrody decyduje kapituła złożona z przedstawicieli NOT, redakcji „Przeglądu Technicznego”, Krajowej Izby Gospodarczej oraz laureata pierwszej edycji.
Krakowska odlewnia Metalodlew SA zatrudnia obecnie ok. 400 pracowników. Jej przychody ze sprzedaży wynoszą 120 mln zł. 70 proc. wyrobów idzie na eksport. Firma dostarcza wyroby ponad 350 klientom. Kilkudziesięciu z nich to odbiorcy z zagranicy. W tym gronie są koncerny: szwedzkie, brytyjskie, amerykańskie, niemieckie i japońskie. Krakowska odlewnia jest uznanym w świecie producentem odlewów części zamiennych do maszyn i urządzeń stosowanych w branżach: energetycznej, przemysłu metalurgicznego, maszynowego, okrętowego, budowlanego, koksowniczego, cementowego, wydobywczego, mineralnego, maszyn budowlanych i środków transportu ora dla elektrowni wiatrowych.
Metalodlew SA znajduje się w pierwszej piątce polskich zakładów odlewniczych. Wskaźniki ekonomiczne stawiają spółkę w czołówce firm odlewniczych. jest ona jedną z nielicznych rentownych odlewni w naszym kraju. W Krakowie firma ta jest znana głównie jako wykonawca odlewów artystycznych. jej dziełem są m.in.: pomniki Jana Pawła II, nowe serce dzwonu Zygmunta, odlewy krzeseł na plac Bohaterów Getta w Krakowie, elementy rzeźbiarskie na polskich cmentarzach m.in. w Katyniu, Miednoje i Charkowie.
(G)
Dziennik Polski z dnia 16.06.2006 r.